Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jmenuji se Ondřej Moučka, narodil jsem se roku 1986 v Litomyšli. Absolvoval jsem místní gymnázium, kde jsem se při výběru svého dalšího vzdělání obtížně rozhodoval mezi svými dvěma vášněmi – zvířaty a kresbou. Nakonec zvítězil zájem o kreslení a výtvarné umění, protože se mi na něm líbilo, že ze sebe můžu vydat něco originálního. Nastoupil jsem tedy do Výtvarného studia Dolní Újezd, kde jsem se pod vedením paní Šárky Hrouzkové připravoval k talentovým zkouškám a rozvíjel svoje nadání pro kresbu. V roce 2006 jsem byl přijat na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, na obor Klasická animovaná tvorba, realizovaný na Filmové škole Zlín. Studium jsem v květnu 2009 úspěšně zakončil a od září 2009 jsem pokračoval magisterským stupněm na VŠMU v Bratislavě. Absolvoval jsem v červnu 2011 filmem "Abatyše". 

          Po skončení studia se dále věnuji nejvíce kresbě a snažím se prosadit jako umělec. Pravidelně se účastním společných výstav, především "litomyšlského salonu" v Měststké galerii, kde jako jeden z mála reprezentuji volnou kresbu. Krom toho mám za sebou již dvě menší samostatné výstavy Ars Animalium (Zvířecí umění, 2012, kresby, perokresby a linoryty se zvířecí tematikou) a Les Animaux Géométriques (Zvířata geometrická, 2013, kresby a perokresby spojující zvířata s geometrií).


V roce 2013 jsem ilustroval Jednoduché návody pro složité situace - komiksová forma občanského vzdělávání v rámci projektu Ars Regio Civitas. Brožurky jsou k dispozici například v Infocentru v Litomyšli.
V březnu 2014 vyšel o mých kresbách článek "Kočka tahem tužky" v časopise Kočičí planeta.

V loňském roce mě oslovilo Regionální muzeum v Litomyšli, abych ilustroval knihu Stanislava Bubeníčka Povídej dědo jaks byls malejs. Kniha byla vydána ve spolupráci s H. R. G. tiskárnou v nakladatelství Arbor vitae na podzim 2016.


Nyní žiji v Olomouci, kde mimo jiné působím jako lektor kresby ve volnočasovém klubu především pro dospělé a také jako doktorand na Katedře výtvarné výchovy
Jak to jen jde, věnuji se svému "Zvířecímu umění".